תחבורה ציבורית בדובאי

Israel-Dubai

תחבורה ציבורית בדובאי

תחבורה ציבורית בדובאי - מטרו, אוטובוסים,מוניות ומעבורת.

בדובאי יש רשת תחבורה ציבורית ענפה ולכן זו עיר קלה לניווט. מתחנת מטרו לחשמלית, אוטובוסים, מוניות, מעבורת ועוד. התחבורה הציבורית בדובאי מקושרת ומופעלת על ידי ה – RTA שהיא רשות הכבישים והתחבורה הציבורית הממשלתית.
הגעה משדה התעופה למלון: 
הנסיעה משדה התעופה דובאי למרכז העיר אורכת כ – 20 דקות וניתן להגיע במגוון דרכים, מטרו, אוטובוס, מונית, אובר או להשכיר רכב. על מנת לנסוע בתחבורה הציבורית יש צורך לקנות כרטיס Nol וניתן לרכוש אותו כבר במסופים של שדה התעופה.
חשוב לשים לב, כי שישי שבת הם ימי חופש בדובאי והתחבורה הציבורית עובדת במתכונת שונה ונפתחת מאוחר יותר אם מתכוונים לנסוע לשדה התעופה או הפוך. כמו כן, בדובאי יש מקומות שאפשר להגיע אליהם בתחבורה ציבורית אבל צריך לשלב אוטובוס ומטרו, לכן מומלץ להשכיר רכב או לקחת מונית כדי להגיע למקומות מסוימים.
מציאת מסלול
מציאת מסלול מנקודה לנקודה הוא די פשוטה אם יודעים לאן רוצים להגיע. מומלץ להשתמש בשיטות מקוונות, כמו במפות של Google או באפליקציית S'hail. שניהם עובדים מצוין ברחבי העיר דובאי וניתן להתחבר לרשת אלחוטית כמעט בכל מקום בעיר.
השימוש במפות גוגל עבור תחבורה ציבורית הוא בדיוק כמו למצוא מסלול על ידי לחיצה על סמל התחבורה הציבורית. אפליקציית S'hail מאוד שימושית במציאת חלופות, כמו שילוב של מספר קווים בתחבורה ציבורית, מטרו ומוניות.
חשוב לדעת כי נסיעה בתחבורה הציבורית של דובאי משולמת בכרטיסים מיוחדים ולא ניתן לשלם במזומן. ניתן לרכוש כרטיס Nol בתחנות השונות לפני הנסיעה.

אוטובוסים ומוניות בדובאי

אוטובוסים ומוניות:
האוטובוס הוא דרך זולה ונוחה לטייל בעיר. רשת האוטובוסים של דובאי התרחבה במידה ניכרת עם השנים ומציעה נסיעה אמינה עבור רבים. פקחים מבצעים בדיקות אקראיות, אז וודאו כי יש בידכם את כרטיס ה- Nol, אחרת תקבלו קנס של 200 דירהם. שלוש השורות הראשונות שמורות לנשים וילדים. עלות הנסיעה באוטובוס תלויה בסוג הכרטיס ואזור היעד (כלומר מרחק נסיעה).
המוניות בדובאי הן רשמיות, מטופחות, ממוזגות ועובדות על בסיס מונה. התעריפים הם 1.82 דירהם לק"מ. מחיר הנסיעה ההתחלתי של מוניות מסומנות מתחיל ב – 5 דירהם, מחיר מוניות שהוזמנו מראש מתחיל ב10-12 דירהם, כאשר המחיר המינימלי הוא 12 דירהם לנסיעה. מומלץ לשמור מפת מיקום של היעד, למקרה שתצטרכו לתת הוראות. נהגי מוניות בדובאי בדרך כלל מבינים סביר אנגלית, אך קחו בחשבון שלעתים קרובות תצטרכו לנווט.
טיפ- סעו במוניות עם כיפה צהובה בגג הם מפוקחות וזולות יותר לעומת מוניות אחרות(מוכניות יוקרה שחורות בדרך כלל) אמנם עם מונה אבל יקרות יותר במחיר ההתחלתי.

אפליקציית Uber או Careem:
היא חברת מוניות פרטית. ניתן להוריד את האפליקציה להזמנת רכב/מונית לאיסוף וכן ניתן לשלם בכרטיס אשראי או במזומן. הפיקוח הינו ממשלתי על הזמנות והמחירים דרך האפליקציה כך שניתן גם לאתר את הנהג במקרה של שכיחת פריט ברכב או כל בעיה אחרת . 

מוניות מים 
מעבורת המעבירה אנשים מעבר לנחל לכיוון אזור Ds1 בין דיירה לבור דובאי. אפשרויות נוספות לנסיעה במים כוללות את אוטובוס המים, שפועל בנחל בין אל סיף לאל גובאיבה, כמו גם סביב המרינה של דובאי. המחירים נעים בין 2-5 דירהם.

Hop On, Hop Off 
אפשרות היא כמובן אוטובוס תיירים כפי שקיים בכל עיר מרכזית בעולם.מסלול האוטובוס  מגיע לרוב האטרקציות אליהם תרצו להגיע להלן קישור.

מטרו בדובאי

מטרו 
חשמלית טראם (מטרו)הועלתה לראשונה על המסילה בשנת 2014 ואורכה 10.6 קילומטרים מהמרינה של דובאי לדרך ג'ומיירה ביץ'. יש 11 תחנות עם עצירות והחשמליות מגיעות כל שמונה דקות בזמני השיא וכל 12 דקות בשעות הרגילות. יש מחיר קבוע של 3-4 דירהם לנסיעה עם כרטיס Nol. נסיעה במחלקת הזהב תעלה 6 דירהם.

תוכלו לרכוש כרטיס יומי עבור 22 דירהם , המאפשר לכם לערוך נסיעות בלתי מוגבלות בתאים הכסופים או בתאים הרגילים של מטרו דובאי ליום אחד.  קיימים קרונות משולטות עבור נשים  בלבד. המטרו בדובאי הוא מכני ללא נהג והוא נחשב לטובים והמשוכללים בעולם. יש גם קרון גולד אקסקלוסיבי יותר והמחיר לקרון הזה יקר יותר. ילד יכול לנסוע בחינם אם הוא מתחת לגיל 5 או שגובהו נמוך מ- 90 ס"מ. זמן ההמתנה למטרו הוא בין 3-5 דקות. עלות הנסיעה במטרו בדובאי תלויה בסוג הכרטיסים ואזור היעד (כלומר מרחק נסיעה). ככל שנוסעים רחוק יותר, הנסיעה תהיה יקרה יותר, הנסיעה הזולה ביותר היא באזור T1 והיקרה ביותר באזור T3 – ניתן לקחת מפת מטרו Nol Guide מתחנות המטרו השונות עבור המידע על המסלולים ותחנות היעד.

 ניתן להעלות למטרו עד 2 מזוודות, בהתאם לחוקי המזוודות של דובאי. אלה כוללים מזוודה אחת גדולה וקטנה אותה יש לאחסן באזור המזוודות הייעודי, אשר ניתן למצוא בכל תא.

תחבורה ציבורית בדובאי

מפת המטרו של העיר דובאי מחולקת ל -6 אזורים, תחנות המטרו ממוקמות רק ב -4 מאזורים אלה – 1, 2, 5, 6. חלוקה ל-6 אזורים משמשת לחישוב עלות המטרו לנוסע 
למטרו 2 נתיבי נסיעה אדום וירוק. נתיבים אלו מצטלבים  בשתי תחנות:  (Union)יוניון ובורג' מן (Burjuman) 
מומלץ לבחור מלון בדובאי בסמוך לאזור 2 ו -6, זה יחסוך לכם משמעותית זמן וכסף בנסיעה. כי רוב האטרקציות נמצאים באזורים אלו
יש לרכוש כרטיס  מראש בקופות את הכרטיס תצטרכו להטעין בכסף, אין אפשרות לשלם במזומן. ילד יכול לנסוע בחינם אם הוא מתחת לגיל 5 או שגובהו נמוך מ- 90 ס"מ.

ישנם 4 סוגי כרטיסים – אדום, כסף, זהב וכחול כפי שציינו.

NOL Red Сard (אדום) – כרטיס נייר יומי של עד 10 נסיעות בלבד לאדם. לאחר מכן הוא אינו בתוקף, עלות כרטיס 2 דירהם, הנכם נדרשים להכניסו למכונות התשלום לציין יעד ומחיר על פי השילוט המצוין ולשלם. הנסיעה בו יקרה יותר מכרטיס כסף והוא תקף רק לנסיעה במטרו, ניתן לעלות עם כרטיס זה לקרון הזהב לאחר תשלום כמובן.

NOL Silver Сard (כסף)– כרטיס נטען , אנו ממליצים לכם על שימוש בכרטיס זה אם אתם מתכוונים להשתמש בתחבורה ציבורית בעיקר . ניתן לנסוע בכרטיס זה במטרו, אוטובוסים ומעבורת, מחירו 25 דירהם וטרם השימוש הראשון קיימת יתרה בכרטיס של 19 דירהם נוח מאוד. אתם לא צריכים להתעסק בבחירת התעריפים והאזורים, המערכת מעדכנת את תחנת עלייה וירידה וסכום היתרה מתעדכן אוטומטית. לא ניתן להיכנס בכרטיס זה לקרון הזהב.

NOL Gold Сard (זהב) – כרטיס VIP נטען , זה עולה כסף אחד ועקרון הפעולה זהה, אך נסיעה איתו היא היקרה ביותר. עלות גבוהה בשל העובדה שהכרטיס נותן את הזכות לנסוע בקרון מחלקה 1 עם חלון פנורמי עם מושב בודד עבורכם.

כרטיס NOL כחול – מיועד לתושבי המדינה בלבד ולא רלוונטי לתיירים.

כרטיס מטרו בדובאי ניתן לקנות בתחנות המטרו, כמו גם בתחנות אוטובוס מסוימות וכן במסופי שדה תעופה.

מחיר רכישת כרטיס משתנה בין הצבעים:

כרטיס אדום NOL – עולה 2 דירהם ל- 10 נסיעות והתוקף ל90 יום מרגע הפעלה.
כרטיס כסף NOL – עולה 25 דירהם זהו כרטיס נטען ל 19 נסיעות  התוקף שלו 5 שנים      ובסיום 19 נסיעות תוכלו להטעין שוב.
כרטיס זהב NOL – עולה 25 דירהם אחרי רכישת הכרטיס יש יתרה של 19 דירחם התוקף שלו 5 שנים ואין הגבלת נסיעות כי נטען

 חישוב עלות הנסיעה במטרו בדובאי תלויה בסוג הכרטיסים (צבע) ואזורי התחבורה (מרחק נסיעה)

T1 – נסיעה בתוך אזור אחד,  T2 – נסיעה לאזור סמוך,  T3 – נסיעה לאזור מרוחק.
הנסיעה הזולה ביותר היא ב– T1, והיקרה ביותר היא ב– T3

שעות הפתיחה של המטרו בדובאי :

יום א-ה  בין 5:00 ל- 24:00.
יום ו ושבת  המטרו מתחיל לעבוד מאוחר יותר, בין 10:00 ל- 1:00 למחרת.
זמן המתנה בין רכבת לרכבת הוא בין 3-5 דקות.

להלן מספר חוקים חשובים במטרו ובתחבורה ציבורית שבגין הפרתם תשלמו קנס כספי, תמצאו שילוט מתאים כמעט בכל מקום :

במטרו חל איסור לאכול, לשתות, ללעוס מסטיק, להניח רגליים על המושבים בקרון וכמובן לעשן.  כמו כן, גברים אינם יכולים להיכנס לקרונות המיועדים לנשים והפוך, מחזיקים בכרטיסים רגילים אינם יכולים להיכנס לקרון הזהב. 

אז בהחלט שצפויה לכם חווית טיול והנאה מהעושר, הפאר והקידמה  שיש לאיחוד האמירויות להציע לתייר הישראלי  , זאת בהנחה ששומרים על כללי התנהגות וכבוד למדינה והתרבות.

אתם בהחלט תאהבו את המקום, אבל בבקשה הקפידו על הכללים.

Smile and enjoy Dubai

עונת התיירות המומלצת לטייל ולנפוש באיחוד האמירויות היא מתחילת אוקטובר ועד סוף אפריל. בחודשים אוקטובר- נובמבר, הטמפרטורה בחוץ בשעות היום הם בין 30 ל -35, טמפרטורת המים היא 27. מאוד נוח, לא חם והים קריר. בחודשים דצמבר- אפריל טמפרטורת בחוץ היא בין 24-26, טמפרטורת המים היא 20.